12. 11. Pozvánka: Zmenil tvár Šanghaja

Dokumentarista Kaboš príde do kežmarského kina už tretí raz

Režisér Ladislav Kaboš, autor úspešných dokumentov Všetky moje deti a Farby piesku, sa po necelých dvoch mesiacoch znova objaví v Kežmarku. Vo štvrtok 12. novembra o 19.00 h v kine Iskra v rámci premietania filmového klubu, ktorý oslavuje päť rokov svojho vzniku, uvedie svoj ďalší dokumentárny film Zmenil tvár Šanghaja.

Traja súrodenci Martin (87 rokov) z Monaka, Theo (85) z Kanady, Alessa (82) z USA spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji, rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho slávneho otca – architekta Ladislava Hudeca. Alessa prvýkrát v živote navštívi rodisko svojho otca – Slovensko a spolu s Theom sa po 63 rokoch vydá do Šanghaja.

Okrem pozoruhodných informácií o živote a diele „Otca ázijských mrakodrapov“ L. E. Hudeca dokument prináša aj cenné svedectvo a autentické spomienky o živote Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR, ktoré umocňuje objav dosiaľ nezverejnených 16mm filmov. V rokoch 1927 – 1938 ich nakrútil sám Ladislav Hudec. Film, ktorý vznikol už v roku 2010, bol vďaka podpore Audiovizuálneho fondu digitalizovaný, a tak sa konečne dostáva aj na plátna slovenských kín v najvyššej obrazovej kvalite.

„Už dávnejšie som chcel nakrútiť film o neznámych slovenských architektoch v zahraničí. Pred niekoľkými rokmi som sa začal hlbšie zaujímať o architektov, ktorí z rôznych dôvodov opustili Slovensko a tvoria v zahraničí. Je ich viac ako dvesto,“ prezrádza Ladislav Kaboš a pokračuje: „Zaujal ma hollywoodsky príbeh architekta Ladislava Hudeca. Lákal ma aj tým, že o ňom existovalo minimum informácií. Všetko bolo treba vypátrať a vyhľadať v archívoch.“

Na Slovensku bol Hudec ešte v roku 2004 natoľko neznámy, že všetky Kabošove pokusy získať grant na vývoj projektu a nájsť partnerov pre projekt sa spočiatku stretávali s nepochopením. „Až keď sa približovalo EXPO v Šanghaji a Číňania v roku 2009 pripravili prvú výstavu o L. E. Hudecovi na Slovensku, novinári – a s nimi aj verejnosť – objavili slovenského rodáka, šanghajského architekta Ladislava Hudeca,“ dodáva režisér. Viac zaujímavostí o živote a diele architekta Hudeca, ale aj o filme a jeho tvorbe nájdete na internetovej stránke www.ladislavhudec.eu.

Sprievodnými akciami kežmarského premietania budú výstavaPortréty Ladislava a Juraja Hudeca z ateliéru sochára Laca Saba a prezentácia publikácie L. Kaboša a S. M. Kabošovej Ladislav Hudec – Otec ázijských mrakodrapov.

Vstupné na premietanie s účasťou režiséra je rovnaké ako na každé iné klubové, čiže 3,50 €, pre držiteľov platných klubových preukazov 2 eurá. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Film je prístupný mládeži od 12 rokov.

LADISLAV KABOŠ

Narodil sa 16. 6. 1953 v Prešove, kde aj vyrastal. Po maturite sa prihlásil aj na FAMU v Prahe, ale najprv dva roky študoval na SVŠT v Bratislave. Keďže už na základnej škole bol vášnivým fotografom, viedol na internáte fotografický a filmársky krúžok. Druhý pokus dostať sa na FAMU už mu vyšiel a študoval kameru u prof. Šmoka, Hanuša, Brousila a Kučeru. Filmografia: Curriculum vitae (1999), Kde končí naděje, začíná peklo (2003), Ľudia na hranici(2004), Moderná architektúra na Slovensku(2006), Kamarádky na smrt (2007),Zmenil tvár Šanghaja (2010), Krvavé piesky Líbye (2013),Všetky moje deti (2013), Farby piesku (2015).

Fotografie:


Autor: Oddelenie projektov a verejného obstarávania
Posledná aktualizácia: 7.12.2015
<<< Späť

Vyhľadávanie

Úradné hodiny

Hodiny pre verejnosť:

Pondelok   8.00 - 15.00
Utorok 8.00 - 15.00
Streda 8.00 - 16.30
Štvrtok 8.00 - 15.00
Piatok 8.00 - 14.30

Hlavné námestie 1,
060 01 Kežmarok
Potrebujete informáciu?
Bezplatné Wi-FiWebkamera mesta Kežmarok
Videoklip Kežmarok 2015

Virtuálna prehliadka mesta

Virtuálna prehliadka mesta
Fotogaléria

Festival remesiel EĽRO

Európske ľudové remeslo

Legendárium súťaž

Legendárium súťaž
Verejné obstarávanie
Mestské kultúrne stredisko
Verejné obstarávanie MsKS

Kalendár kultúr. podujatí

Kam v regióne

Kam v regióne

Ponuka majetku mesta

Ponuka majetku mesta

Mestské dotácie

Kino Iskra

Kino Iskra
Filmový klub Iskra
Audiovizuálny fond

Projekt aktívne starnutie

Aktívne starnutie