18. 11. Ekotopfilm – Envirofilm premiérovo zavíta do Kežmarku


Po úspešnom jarnom štarte, keď v Bratislave a Banskej Bystrici navštívili Ekotopfilm – Envirofilm tisíce návštevníkov, putuje tento výnimočný celoslovenský a celoročný festival po desiatkach slovenských miest. V rámci turné po východnom Slovensku sa zastaví aj v Kežmarku.

V stredu 18. novembra 2015 sa budú môcť návštevníci kina Iskrazoznámiť s rôznymi dokumentárnymi filmami, z ktorých mnohé sa dočkali významných ocenení. Diváci budú môcť navštíviť festival s dlhoročnou tradíciou a jeho organizátori sa postarali o to, aby sa do Kežmarku dostali tie najlepšie z najlepších filmov, ktoré sa premietali počas Ekotopfilmu – Envirofilmu v Bratislave, Banskej Bystrici, Senci, Nových Zámkoch či Žiline.

Pútavý program sa začína o 17.30 h premietaním filmu Púť vody o živle, ktorý panuje nielen na zemskom povrchu, ale aj hlboko v podzemí. Ak namiesto filmov obľubujete diskusie, nedajte si ujsť besedu s názvom Tatranská príroda o 18.00 h. Spolu s milovníkom prírody, lesníkom a ochrancom zvieratJurajom Ksiažekom môžu návštevníci festivalu diskutovať o jeho aktivitách v rôznych oblastiach a dozvedia sa, čo môžu sami urobiť v rámci ochrany prírody. Prednáška je spojená s výstavou fotografií, modelov zvierat a projekciou.

O 19.00 h návštevníci festivalu uvidia film Kosatky dravé – Plutvy prinášajúce zmenu, ktorý prináša svedectvo o jasných znakoch klimatických zmien v Arktíde. O tom, že včely medonosné sú v kríze, ale nádej pre nich existuje, vás presvedčí 50-minútová snímka Tajomstvá z úľa. Posledným z uvedených filmov bude snímkaBrazília – Na každej kvapke záleží, ktorá festival v Kežmarku uzavrie premietaním o 21.00 h.

Ekotopfilm – Envirofilm je medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý prostredníctvom atraktívnych snímok vzdeláva náučno-populárnou formou širokospektrálnu cieľovú skupinu od najmenších žiakov, študentov až po viacgeneračné rodiny a širokú verejnosť.Súčasťou festivalu je aj podujatie Junior festival pre deti a mládež, ktoré počas dňa prinesie zaujímavý program i žiakom kežmarských základných a stredných škôl. Vstupné na večerný festival venovaný širokej verejnosti je dobrovoľné. Viac informácií o podujatí nájdete na www.ekotopfilm.sk.

Program Ekotopfilm – Envirofilm 2015/2016 Tour – Kežmarok

Streda 18. 11. 2015

17.30 Púť vody (Zdeno Valach, SK, 26 min)

Film o vode – umelkyni s miliónmi nápadov na povrchu aj hlboko v podzemí.

18.00 Diskusia: Tatranská príroda

Juraj Ksiažek (TANAP) je milovník prírody, lesník a ochranca zvierat. Jeho prednáška bude spojená s výstavou fotografií, modelov zvierat a projekciou.

19.00 Kosatky dravé – Plutvy prinášajúce zmenu (Ben Wallis, EN, 53 min, SK dabing)

Na Arktíde sa odohráva pozoruhodný príbeh. Ľady sa topia a ľadový medveď sa snaží prežiť v rýchlo sa otepľujúcom svete. Iný živočích sa zas vehementne presúva do severných oblastí našej planéty a začína si uzurpovať dominantné postavenie polárneho medveďa. Je ním neslávna veľryba zabijak – kosatka dravá. Prvýkrát sa podarilo natočiť kosatky v arktických vodách, prvýkrát natáčali kosatky poľujúce na narvala a ľadových medveďov, ako chytajú ryby v rieke, čo je ďalším jasným znakom klimatických zmien v Arktíde.

19.55 Reklamný blok (10 min)

20.05 Tajomstvá z úľa (Dennis Wells, DE, 50 min, SK dabing)

Včely medonosné sú v kríze, ale nádej existuje. Vedci skúmajú, či nechválne preslávené zabijacké včely môžu pomôcť, aby boli naše včely medonosné odolné voči jednej z najväčších príčin ich úhynu – parazitického roztoča klieštika včelieho. Na druhej strane biológovia študujú asi 20-tisíc druhov včiel na svete, aby našli nových životaschopných opeľovačov našich plodín. Popri svojej snahe objavujú úžasný svet včiel, ktoré žijú v kvetoch, napádajú iné úle a opeľujú naše plodiny bez toho, aby sme si to uvedomovali.

21.00 Brazília – Na každej kvapke záleží (Tobias Schultes, DE, 44 min, SK dabing)

Keď nám napadne Brazília, automaticky si vybavíme Amazónsky dažďový prales a nič iné. Ale v skutočnosti má tento región všetko, čo má správna púšť mať. Ako domy vysoké piesočné duny, kam len oko dovidí. Oázy, páľava a vyprahnutá krajina. Miestni ho nazývajú „brazílskou Saharou“. Oficiálny geografický názov je oveľa nezvyčajnejší: Lencois, teda plachta. Podľa legendy ju na krajinu hodil obor.

Fotografie:


Autor: Oddelenie projektov a verejného obstarávania
Posledná aktualizácia: 7.12.2015
<<< Späť

Vyhľadávanie

Úradné hodiny

Hodiny pre verejnosť:

Pondelok   8.00 - 15.00
Utorok 8.00 - 15.00
Streda 8.00 - 16.30
Štvrtok 8.00 - 15.00
Piatok 8.00 - 14.30

Hlavné námestie 1,
060 01 Kežmarok
Potrebujete informáciu?
Bezplatné Wi-FiWebkamera mesta Kežmarok
Videoklip Kežmarok 2015

Virtuálna prehliadka mesta

Virtuálna prehliadka mesta
Fotogaléria

Festival remesiel EĽRO

Európske ľudové remeslo

Legendárium súťaž

Legendárium súťaž
Verejné obstarávanie
Mestské kultúrne stredisko
Verejné obstarávanie MsKS

Kalendár kultúr. podujatí

Kam v regióne

Kam v regióne

Ponuka majetku mesta

Ponuka majetku mesta

Mestské dotácie

Kino Iskra

Kino Iskra
Filmový klub Iskra
Audiovizuálny fond

Projekt aktívne starnutie

Aktívne starnutie