17. 09. Pozvánka: Farby piesku

Kaboš opäť v Kežmarku. Tentoraz s filmom z nepokojnej Líbye

Autor veľmi úspešného filmu Všetky moje deti o kňazovi Mariánovi Kuffovi a jeho záslužnej práci v rómskych osadách Ladislav Kaboš sa po vyše roku a pol vráti do Kežmarku. Vo štvrtok 17. septembra 2015 o 19.00 h v kine Iskra uvedie svoj nový celovečerný dokument Farby piesku – príbeh veľkej lásky uprostred vojny, uprostred moslimského sveta.

Časozberný dokument L. Kaboša rozpráva drámu života a smrti slovenskej zdravotnej sestry, ktorá sa pred 20 rokmi zamilovala do líbyjského chirurga, vydala sa do Líbye, konvertovala na islam, ovdovela a zostala v moslimskom svete s dvomi deťmi.

V roku 2011 sa ocitla uprostred občianskej vojny v obkľúčenej Misurate. Ako vedúca ARO nemala svedomie opustiť zranených a zomierajúcich. Počas bombardovania po niekoľkých mesiacoch utiekla z „pekla na zemi“. Vzápätí sa znovu vracia do Líbye a rozhodne sa ďalej pomáhať raneným v americkej poľnej nemocnici IMC (International Medical Corps.) pri meste Syrta, kde sa odohrá posledný boj.

Jej osudy sleduje režisér pred vypuknutím tzv. Arabskej jari, uprostred vojnových konfliktov, aj po vojne, keď sa Líbya prepadá do chaosu, až do jesene 2014. Umožňuje divákom ukázať vojnu autenticky cez konkrétny príbeh človeka, nahliadnuť do sveta islamu, myslenia moslimov a zamyslieť sa nad hierarchiou najdôležitejších hodnôt života.

Film Farby piesku uvidia diváci prvý raz 12. septembra na festivale Cinematik v Piešťanoch, oficiálnu slovenskú distribučnú premiéru bude mať 16. septembra v Bratislave a hneď na druhý deň ho ako jedni z prvých budú môcť vidieť diváci v kežmarskom filmovom klube Iskra.

Vstupné na premietanie s účasťou režiséra je rovnaké ako na každé iné klubové, čiže 3,50 €, pre držiteľov platných klubových preukazov 2 eurá. Lístky si už teraz môžete kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk. Film je prístupný mládeži od 15 rokov.


LADISLAV KABOŠ

Narodil sa 16. 6. 1953 v Prešove, kde aj vyrastal. Po maturite sa prihlásil aj na FAMU v Prahe, ale najprv dva roky študoval na SVŠT v Bratislave. Keďže už na základnej škole bol vášnivým fotografom, viedol na internáte fotografický a filmársky krúžok. Druhý pokus dostať sa na FAMU už mu vyšiel a študoval kameru u prof. Šmoka, Hanuša, Brousila a Kučeru. Filmografia: Curriculum vitae (1999), Kde končí naděje, začíná peklo(2003), Ľudia na hranici(2004), Moderná architektúra na Slovensku(2006), Kamarádky na smrt (2007), Zmenil tvár Šanghaja (2010), Krvavé piesky Líbye (2013), Všetky moje deti (2013).

Fotografie:


Autor: Oddelenie projektov a verejného obstarávania
Posledná aktualizácia: 7.9.2015
<<< Späť

Vyhľadávanie

Úradné hodiny

Hodiny pre verejnosť:

Pondelok   8.00 - 15.00
Utorok 8.00 - 15.00
Streda 8.00 - 16.30
Štvrtok 8.00 - 15.00
Piatok 8.00 - 14.30

Hlavné námestie 1,
060 01 Kežmarok
Potrebujete informáciu?
Bezplatné Wi-FiWebkamera mesta Kežmarok
Videoklip Kežmarok 2015

Virtuálna prehliadka mesta

Virtuálna prehliadka mesta
Fotogaléria

Festival remesiel EĽRO

Európske ľudové remeslo

Legendárium súťaž

Legendárium súťaž
Verejné obstarávanie
Mestské kultúrne stredisko
Verejné obstarávanie MsKS

Kalendár kultúr. podujatí

Kam v regióne

Kam v regióne

Ponuka majetku mesta

Ponuka majetku mesta

Mestské dotácie

Kino Iskra

Kino Iskra
Filmový klub Iskra
Audiovizuálny fond

Projekt aktívne starnutie

Aktívne starnutie