Partnerské mestá

Nowy Targ Zgierz Bochnia Gliwice Kupiškis
Hajdúszoboszló Lesneven Weilburg Příbram Lanškroun

Lanškroun

Lanškroun

Štát Česká republika Česká republika
Kraj Pardubický
Okres Ústí nad Orlicí

Počet obyvateľov: 10 317
Rozloha: 20,64 km2
Nadmorská výška: 373  m. n . m
Súradnice: 49° 55´ SZŠ - 16° 37´ V
Vzdialenosť od Kežmarku: 377 km

Adresa
Městský úřad Lanškroun
Nám. J. M. Marků 12
563 16  Lanškroun
Tel: + 420 465 385 220
Fax: + 420465 385 244
e-mail: posta@mulanskroun.cz
webová stránka: www.lanskroun.eu

Starostka:  Mgr. Stanislava Švarcová
Dátum podpísania Dohoda o partnerských vzťahoch medzi mestami Lanškroun Kežmarok:  18.9.1997
Partnerské mestá: Kežmarok (Slovenská republika)
Serock (Poľsko)
Dzierżoniów (Poľsko)
Castiglione in Teverina (Taliansko)

Poloha
Mesto Lanškroun leží v podhorí Orlických hôr na východe Čiech neďaleko zemskej hranice    s Moravou. Lanšroun sa nachádza v širokom údolí rieky Moravská Sázava obkolesenom lesnatou vrchovinou. Pri meste sa nachádza  sústava rybníkov slúžiacich dnes k rekreácii  a športovému vyžitiu.

História
Mesto bolo založené v druhej polovici 13. storočia v súvislosti s kráľovskou kolonizačnou činnosťou ako hlavné ekonomické centrum rozsiahlého lanškrounsko-lanšperského panstva. Prvá zachovaná písomná zmienka o Lanškroune pochádza z roku 1285, kedy ju od českého kráľa Václava II. prevzal Záviš z Falkenštejna.V polovici 17. storočia  vrcholila vedecká činnosť najvýznamnejšieho lanškrounskeho rodáka, fyzika, matematika, astronoma, lekára a filozofa, rektora Karlovy Univerzity a zakladateľa spektroskopie Jana Marka Marci (1595-1667), po ňom je pomenované nielen Hlavné námestie Lanškrouna, ale aj kráter na odvrátenej strane Mesiaca. Koncom 18. storočia bolo mesto vyhlásené za municipálne. V polovici 19. storočia sa stal Lanškroun sídlom okresného hejtmanství a okresného súdu a až do roku 1960 zostal okresným mestom. Dnešný Lanškroun je rýchlo sa rozvíjajúcim moderným mestom zameraným na budúcnosť. Mestom elektroniky, strojárenstva, papierenského priemyslu, mestom stredných škôl, živej kltúry a moderných športovísk.

Historické pamiatky
Mesto má pravidelené stredoveké zloženie so štvorcovým námestím, uprostred ktorej stojí renesačná radnica z rokov 1581-1582. K ďalším významným pamiatkam patrí drevený hostinec Krčma, dekanský kostol sv. Václava, barokový kostol sv. Anny, empírový kostol Márie Magdalény, mariánsky sĺp z roku 1684, barokové plastiky sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, dom Piano a mnohé daľšie.  V novej zrekonštruovanej časti miestneho zámku sa nachádza mestské múzeum so stálou expozíciou o histórii mesta.

Oblasti spolupráce
1. samospráva – oficiálne návštevy pri rôznych významných podujatiach

2. šport – podujatia
Lanškrounska kopa - toto zaujímavé podujatie organizuje každý rok klub českých turistov v spolupráci s mestom Lanškroun, kedy sú pre účastníkov pripravené zaujímavé pešie trasy, cyklotrasy, trasy na in-line korčulovanie a bohatý sprievodný kultúrny program na námestí. Slávnostný štart účastníkov  sa zaháji v sobotu z námestia J.M. Marků. Každý z účastníkov Lanškrounskej kopy obdrží v cieli diplom a medailu. Podujatia sa zúčastňuje približne 5 000 účastníkov
Športová olympiáda partnerských miest – súťaž v športových disciplínach futbal, volejbal, stolný tenis a posledná disciplína je vždy prekvapením, olympiádu organizuje víťaz

3. cestovný ruch - turistické pobyty občanov z Lanškrouna v Kežmarku a v Tatrách

4. kultúra – účasť folklórnych a speváckych skupín z Lanškoruna počas festivalu EĽRO

Informácie

Všetky potrebné informácie o prehliadkach mesta, pamätihodnostiach, cenách, ubytovaní a pod. vám poskytne Kežmarská informačná agentúra (KIA).

e-mail: info@kezmarok.sk,
tel.: +421/(0)52/449 21 35

Ako často navštevujete mesto Kežmarok?

Dotazník

Audioguide

Audioguide

Videoklip

Videoklip Kežmarok 2015

Festival remesiel EĽRO

Európske ľudové remeslo

Kalendár kultúr. podujatí

Propagačné materiály